Opieka zdrowotna na Węgrzech: dobra jakość za przystępną cenę

W ciągu ostatnich lat węgierska służba zdrowia doświadczyła wszechstronnej prywatyzacji. Obecnie jest finansowana z podatków i przez Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych (HIF) znany w języku węgierskim jako Országos Egészségbiztosítási Pénztár lub OEP. Patrząc na wiele aspektów tutejsza opieka medyczna jest na dobrym poziomie, choć nie jest wolna od problemów, w tym przeciążeń systemowych. Personel medyczny słynie z wysokich kwalifikacji zawodowych. Same placówki opieki są przeciętnie, ale wystarczająco zaopatrzone. Pacjenci za niezłą jakość płacą całkiem przystępne ceny.

► James Henry Leigh-Hunt uważał, że „podstawą wszelkiego szczęścia jest zdrowie”. Jeśli ze względów biznesowych lub podróżniczych chcesz zgłębić materiały dotyczące opieki zdrowotnej i medycznej na Węgrzech pamiętaj, że większość informacji dostępnych jest wyłącznie po węgiersku.

Opieka zdrowotna na Węgrzech

„Największym bogactwem jest zdrowie”

(Wergiliusz)

 • Pracownicy muszą wpłacać obowiązkowe 3% swoich dochodów do kasy ubezpieczenia zdrowotnego. Składka potrąca jest z pensji,

 • pracodawcy płacą 15% wynagrodzenia brutto każdego pracownika,

 • pracodawcy uiszczają również pojedynczy podatek, tzw. podatek od świadczeń medycznych,

 • pracownicy muszą płacić podatek dochodowy zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym,

 • 18% przychodu pochodzi z takich źródeł, jak: leki na receptę, leczenie dentystyczne i rehabilitacja.

Wszyscy obywatele Węgier są objęci funduszem państwowym, niezależnie od tego czy są zatrudnieni, czy nie. Rząd płaci składki na rzecz szczególnie wrażliwych grup, tj.: emeryci, osoby niepełnosprawne i bezrobotni.

Jako obcokrajowiec pamiętaj: Zarejestrowani cudzoziemcy, którzy nie pracują, a tym samym nie wnoszą wkładu do funduszu państwowego, mogą uzyskać bezpłatną jedynie opiekę w nagłych przypadkach. Każda inna sytuacja eliminuje ich z korzystania ze świadczeń tutejszego systemu. Obcokrajowcy, którzy pracują i wnoszą wkład do funduszu, mają te same świadczenia zdrowotne, co Węgrzy.

► Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie na swojej stronie informuje:

 • wybierając się w podróż na Węgry wskazane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na okres podróży i pobytu. Ważna Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia jedynie bezpłatną pomoc w nagłych wypadkach.

 • Pomoc medyczna/pogotowie ratunkowe – w języku angielskim pod nr 112 (Europejski Numer Alarmowy, niestety obsługa w tym języku nie zawsze jest dostępna), według grupy Komunikacji i PR OMSZ tel.: 350 3737.

 • Posiadanie leków jest dozwolone w ilościach koniecznych na okres przebywania na terenie Węgier (leki systematycznie/trwale zażywane). Posiadanie leków ze składnikami psychotropowymi – psychoaktywnymi, pochodzenia z narkotyków jest związaniem z posiadaniem zezwolenia.

 • Recepty na leki wystawione przez lekarza w kraju UE są ważna we wszystkich krajach UE.

Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych zapewnia każdemu członkowi funduszu kartę zabezpieczenia społecznego zwaną TB kártya. Należy ją okazać za każdym razem, gdy odwiedza się gabinet lekarski lub szpital.

Opieka zdrowotna a opłaty

 • Za konsultację szpitalną lub przyjęcie w trybie stacjonarnym trzeba zapłacić gotówką. Koszt ok. 300 HUF.

 • Wizyty u lekarzy i dentystów również wiążą się z opłatami. Pacjent może otrzymać pokwitowanie na żądanie.

 • Transport karetką jest bezpłatny.

►Lek na receptę jest dotowany do 100% w zależności od przepisanego leku. Suma, którą płacisz, nie podlega zwrotowi.

Nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z węgierskim? Język ten uchodzi za jeden z najtrudniejszych. Poproś o pomoc przyjaciół, a w awaryjnych sytuacjach fachowego tłumacza. Zdrowie jest bezcenne.

Prywatna opieka zdrowotna

Prywatne kliniki są bardzo dobrze wyposażone w najnowszą technologię, ale niestety także tutaj takie usługi są bardzo drogie.

Jako ciekawostkę można jednak dodać, że niektórzy turyści przyjeżdżają na Węgry, aby skorzystać z niskich kosztów zabiegów kosmetycznych.

Kto leczy Węgrów?

 • Lekarze są znani jako orvos. Możesz ich znaleźć w książce telefonicznej.

 • Gabinety lekarskie mieszczą się we wszystkich miastach i na niektórych obszarach wiejskich.

 • Umów się na wizytę u lekarza, w przeciwnym razie przygotuj się na długie oczekiwanie.

 • Na Węgrzech nie możesz wybrać swojego lekarza i musisz chodzić do miejscowego gabinetu wyznaczonego przez HIF.

 • Aby uzyskać leczenie bezpłatne i te po niskich cenach cenach, należy udać się do lekarza zakontraktowanego przez państwo.

 • Lekarze są odpowiedzialni za wydawanie recept i kierowanie pacjentów do specjalistów i szpitali.

Sytuacja w szpitalach

 • Szpitale są znane jako Kórház i są rozpoznawane przez białe litery „H” na niebieskim tle.

 • Ich adresy znajdziesz w książce telefonicznej pod nazwą Kórházak és Klinikák.

 • Jeśli nie dotknął cię nagły wypadek, musisz zostać skierowany do szpitala przez lekarza. Szpitalna opieka medyczna jest bezpłatna, chyba że: nie masz skierowania od lekarza, nie chodzisz do szpitala wskazanego przez twojego lekarza, prosisz o dodatkowy lek nie wymieniony na receptę lub prosisz o prywatny pokój.

Pogotowie ratunkowe

Węgierskie prawo mówi, że każdy zakład opieki zdrowotnej, w tym prywatne kliniki, musi zapewnić leczenie w nagłych wypadkach. Nie ma znaczenia czy dana osoba ma ubezpieczenie, czy nie.

Państwowe pogotowia ratunkowe znajdują się we wszystkich głównych szpitalach i działają 24 godziny na dobę.

Potrzebujesz udać się do dentysty?

 • Leczenie stomatologiczne na Węgrzech ma bardzo wysoki standard.

 • W porównaniu z Europą Zachodnią jest tanie.

 • Wielu obcokrajowców przyjeżdża na Węgry, aby skorzystać z niskich cen.

Jeżeli jesteś objęty państwowym funduszem ubezpieczeniowym masz prawo do bezpłatnych rutynowych badań, a w ciężkich przypadkach do leczenia. W przeciwnym razie będziesz musiał uiścić wszystkie koszty.

► Opieka stomatologiczna świadczona przez szpitale jest tańsza niż opieka dentystyczna.

Optycy na Węgrzech

Węgry mają wielu dobrze wykwalifikowanych optyków. Obcokrajowców przyjeżdża tutaj, aby skorzystać z tanich badań oczu czy chirurgii laserowej.

Apteki

 • Nazywane są w języku węgierskim Gyrogyszertar i Patika

 • . Rozpoznasz je po tym, że mają albo zielony podświetlony krzyż, albo zwinięty znak węża na zewnątrz.

 • Istnieje wiele aptek na Węgrzech i wszystkie oferują szeroki wybór leków.

 • Aptekarze mogą udzielać bezpłatnych porad dotyczących leków dostępnych bez recepty, z których wiele można kupić w supermarketach lub na stacjach benzynowych. Co więcej, niektórzy z nich specjalizują się w ziołolecznictwie.

Niektóre apteki są otwarte 24 godziny, poza normalnymi godzinami pracy musisz ponieść opłatę w wysokości 100-200 HUF.

► Nagła choroba lub wypadek podczas pobytu poza granicami ojczyzny to koszmar wielu osób. Większość osób posługuje się językiem węgierskim. Plusem jest dostępność przedstawicieli służby zdrowia mówiących po angielsku, a gdy i tego braknie, najlepiej poszukać pomocy dobrego tłumacza.